Suurenna fonttiaPienennä fonttia
Eläkeliitto

2018 Tuloksia

 

Eläkeliiton Pohjois-Pohjanmaan piirin hiihtomestaruuskilpailujen tulokset 1.3.2018 Honkamajalla Oulaisissa

 

Kisat käytiin pirteässä 10 C pakkasessa, joten voiteluongelmia ei juuri ollut.
Kisan suoritti loppuun 41 hiihtäjää, vaikka flunssa-aalto karsikin joukkoa.

Kiitos kaikille mukana olleille.

N 55 v       5 km.

1. Tuula Vilminko                      Vihannin yhdistys       20,56

N 60 v.      5 km

1. Aila Berg                              Kiimingin yhdistys        23,14

2. Eira Saarela                          Kiimingin yhdistys        28,05

N 65 v.      3 km

1. Marjut Vuorenmaa                 Oulun yhdistys            10,11

N 70 v.      3 km

1. Marja -Liisa Pylväs                 Oulun yhdistys            12,37

2. Liisa Syrjäpalo                       Paavolan yhdistys        14,24

N 75 v         2 km

1. Anna-Liisa Hankonen              Rantsilan yhdistys         7,05

2. Eila Hanhela                           Kiimingin yhdistys       11,14

M 60 v.     5 km

1. Väinö Mäkilä                           Raahen yhdistystys     15,27

2. Jussi Hytönen                         Pulkkilan yhdistys        15,31

3. Pauli Vilminko                         Vihannin yhdistys        17,57

4. Sulevi Leinonen                       Raahen yhdistys         18,04

5. Matti Tuomisto                        Haapaveden yhdtys     22,08

M 65 v.     4 km

1. Martti Immonen                      Oulaisten yhdistys       13,33

2. Seppo Malila                           Pyhäjärven yhdistys    13,37

3. Juhani Ukonmaanaho              Ylikiimingin yhdistys    13,39

4. Risto Kittilä                             Pyhäjoen yhdistys       13,43

5. Seppo Ranta-Eskola                 Oulaisten yhdistys      14,01

M 70 v.     4 km

1. Eero Vehkala                           Pyhäjoen yhdistys        13,52

2. Vesa Ranta-Eskola                   Raahen yhdistys           14,09

3. Unto Virkkula                          Nivalan yhdistys           14,56

4. Esko Korhonen                        Oulun yhdistys             15,58

5. Alpo Pelkonen                         Oulunsalon yhdys         16,24

6. Risto Hirsikorpi                        Paavolan yhdistys        16,31

7. Reijo Pirttisalo                         Pyhännän yhdistys       16,56

8. Juhani Mahosenaho                  Kempeleen yhdistys     17,13

9. Mattti Lassila                           Ruukin yhdistys           17,39

10.Pentti Syrjäpalo                      Paavolan yhdistys        18,59

11. Kari Siekkinen                       Haapaveden yhdistys    19,08

M 75 v.     3 km

1. Paavo Hanhela                        Kiimingin yhdistys         10,41

2. Juhani Mäntyniemi                  Oulun yhdistys              10,49

3. Reino Kukkohovi                     Oulunsalon yhdistys      10,55

4. Pentti Kouvalainen                  Pyhäjärven yhdistys      12,02

5. Kalle  Helenius                        Pulkkilan yhdistys         12,31

6. Mikko Jussila                          Paavolan yhdistys         13,17

7. Toivo  Hautamäki                    Nivalan yhdistys           13,20

M 80 v.  2 km

1. Sakari Pelkonen                      Haapaveden yhdistys      8,07

2. Eero Mikkonen                        Kiimingin yhdistys          8,11

3. Johan Mustola                         Kärsämäen yhdistys       8,41

4. Eino Niemelä                           Oulun yhdistys              9,21

5. Unto Suomalainen                   Raahen yhdistys          12,42

 

Yhdistysten välisen kiertopalkinnon voitti tällä kertaa vuodeksi haltuunsa Kiimingin joukkkue. Oulun yhdistys tuli toiseksi lähes tasapistein ja Paavola kolmanneksi.

 

EL POHJOIS-POHJANMAAN PIIRIN PM-PILKKIKILPAILUT VIHANNIN KIRKKOJÄRVELLÄ 14.3.2018 

 

Naiset alle 70 v 

1.  Eeva-Liisa Koivisto                   Oulun yhdistys             684 g

2.  Kaarina Ojala                           Pyhäjärven yhdistys     436 g

3.  Arja Laukka                             Oulun yhdistys             366 g

4.  Sirpa Pasanen                          Pyhäjärven yhdistys     207 g

5.  Raija Manninen                         Pyhäjärven yhdistys      55 g

 

Naiset yli 70 v

1.  Elvi Nevala                               Oulaisten yhdistys        962 g

2.  Sirkka Kauranen                       Pyhäjärven yhdistys      341 g

3.  Sanna Mansikkala                     Pyhäjärven yhdistys      164 g

 

Miehet alle 70 v

1.  Sakari Lauronen                        Raahen yhdistys          1302 g

2.  Paavo Nevala                            Oulaisten yhdistys       1058 g

3.  Jorma Åvist                              Pyhäjärven yhdistys       947 g 

4.  Jaakko Stein                             Pyhäjärven yhdistys       901 g

5.  Reijo Turunen                           Pyhäjärven yhdistys       426 g

6.  Ilmari Hautala                           Pyhäjärven yhdistys       212 g

7.  Paavo Niskanen                         Pyhäjärven yhdistys       201 g

 

Miehet yli 70 v

1.  Hannu Mustaparta                     Pyhäjärven yhdistys      2069 g

2.  Raimo Sallgren                          Oulaisten yhdistys          939 g

3.  Erkki Männistö                           Oulaisten yhdistys          659 g 

4.  Reijo Härman                            Oulaisten yhdistys          605 g

5.  Pentti Sarpola                            Vihannin yhdistys          499 g

6.  Ensio Tapaninaho                       Pyhäjärven yhdistys      438 g

7.  Eero Lehtola                              Pyhäjärven yhdistys       360 g

8.  Johan Järvenpää                        Haapaveden yhdistys     350 g

9.  Antti Hirvimäki                           Pyhäjärven yhdistys       327 g

10. Juhani Lauronen                        Raahen yhdistys            241 g  

11. Reijo Liuska                              Pyhäjärven yhdistys       139 g

12. Arto Hukka                               Raahen yhdistys              54 g 

 

 

EL POHJOIS-POHJANMAAN PIIRIN KARAOKEN PIIRINMESTARUUSKILPAILUT 2018

Kempeleen karsintakilpailun tulokset 16.3.2018 


Kilpailijoita oli yhteensä 63. Loppukilpailuun selviytyneet neljä laulajaa/sarja
aakkosjärjestyksessä, lisäksi varasijalle selviytyneet. 

 

Naiset 50-69 vuotta

Aspegren Soili                       Oulu

Marjakangas Helena              Haapajärvi

Pitkäaho Eila                         Raahe

Talvensaari Enni                    Kempele

varasijalla Rautio Eila             Merijärvi

 

Naiset 70+ vuotta  

Helander Kirsti                      Oulu

Rauta Irma                           Pattijoki

Ylitalo Anja                           Oulunsalo

Patja Hilkka                          Kiiminki

varasijalla Helenius Kirsti       Kempele

 

Miehet 50-69 vuotta

Paasovaara Kari                    Oulu

Takkula Teemu                     Oulu

Tuomaala Jouni                     Kiiminki

Vuorinen Ilpo                        Pattijoki

varasijalla Siltala Eero            Oulunsalo

 

Miehet 70+ vuotta

Kiiskinen Miika                      Kestilä

Korhonen Esko                      Oulu

Luoto Teuvo                          Pyhäjoki

Palmroos Aulis                       Kempele

varasijalla Puitti Sakari           Ii

Pyhäjärven karsintakilpailun tulokset 24.3.2018 

Mukana oli 48 laulajaa piirimme eri puolilta. Tuomaristo valitsi seuraavat laulajat sekä heille varaedustajan
kuhunkin sarjaan. Valituille syntyi oikeus ilmoittautua piirinmestaruuskilpailuihin.

 

Naiset 50 -69 vuotta

Heinonen Eira                       Pyhäjärvi

Savolainen Raija                   Pyhäjärvi

Saarela Eira                          Kiiminki 

Tuoriniemi Elvi                      Pyhäjärvi

varasijalla Lintonen Taina       Ylivieska  

 

Naiset 70+ vuotta 

Kemppainen Anne                  Oulu

Puitti Toini                             Ii

Syväluoma Ritva                    Nivala

 

Miehet 50-69 vuotta

Haataja Jukka                        Utajärvi 

Linna Martti                           Nivala

Mikkilä Timo                          Nivala

Svala Eero J.                         Kärsämäki

varasijalla Keskitalo Jouko      Vihanti

 

Miehet 70+ vuotta

Immonen pekka                     Ylivieska

Jylkkä Rauno                          Pyhäjoki

Kankaristo Reijo                     Pulkkila

Päivärinta Erkki                      Reisjärvi

varasijalla Röytiö Hannes        Pyhäjärvi 

 

 

EL POHJOIS-POHJANMAAN PIIRIN PM-KEILAILUKISAT  16.3.2018 OULUSSA

 

Miehet

      Tas.    Tulos                       

1.   Hannula Urpo              Oulu                 4         24       1177 

2.   Laihola Immo              Kuusamo          4         24       1116

3.   Ahmala Pauli               Oulu               16         96       1095

4.   Töykkälä Hannu           Pyhäjärvi          4         24       1071

5.   Alatossava Aatu           Kuusamo        20        120      1063

6.   Karjalainen Teijo          Kuusamo          8         48       1052

7.   Sirviö Heikki                Pyhäjärvi        16         96       1034 

8.   Niskanen Paavo           Pyhäjärvi          5         30       1092

9.   Veteläinen Veikko        Kuusamo         19       114       1026

10.  Lämsä Alpo                Kuusamo           9         54       1020

11.  Röytiö Tapani             Pyhäjärvi           4         24       1017

12.  Koivuluoma Göran      Oulu                  4         24       1005

13.  Wendelin Juhani         Kuusamo          17       102       1000

14.  Röytiö Hannes            Pyhäjärvi          10        60         996

15.  Kärkkäinen Arvo         Oulu                   9        54         983

16.  Mustonen Reijo          Kuusamo           22      132         982

17.  Pesonen Pauli            Pyhäjärvi             7        42         970

18.  Jauhiainen Lauri         Pyhäjärvi             0         0         963

19.  Kulju Viljami              Oulu                  20      120         957

20.  Niemelä Pertti            Pyhäjärvi             7        42         956

21.  Tikkanen Risto           Pyhäjärvi            13       78         951

22.  Klasila Tauno             Oulu                   11       66         931

23.  Oravakangas Hannu   Pyhäjärvi              8       48         914

24.  Vehkalahti Rauno       Pyhäjärvi              9       54         902

25.  Hiltunen Juhani          Oulu                   12       72         889

26.  Haukivaara Pentti       Taivalkoski          10       60         882

27.  Haggman Mauri          Pyhäjärvi              7       42         879

28.  Pauna Matti               Kuusamo             16       96         872

29.  Pyhtilä Erkki              Pyhäjärvi               6       36         855

30.  Ilvesviita Matti           Kempele              13       78         827

31.  Kallio Arvo                 Oulunsalo              6       36         810

32.  Mäkelä Viljo               Haapajärvi           21      126        790

 

Naiset

1.    Pöntinen Raija             Oulu                     6        36       1019

2.    Töykkälä Seija             Pyhäjärvi              3        18       1013

3.    Piirainen Taimi             Pyhäjärvi              8        48         996

4.    Korva Eeva                  Kuusamo            10        60         990

5.    Röytiö Oili                    Pyhäjärvi            10        60         989  

6.    Törmänen Irja              Kuusamo            10        60         930

7.    Matilainen Leena          Pyhäjärvi              4        24          924

8.    Oravakangas Elisa        Pyhäjärvi            10        60          924

9.    Hokkanen Eija              Kuusamo            19      114          917

10.  Niskanen Pirjo              Pyhäjärvi              4        24          848

11.  Vakkilainen Pirkko         Oulu                  11        66          778

12.  Hiltunen Liisa                Oulu                    7        42          777

13.  Salmela Tyyne              Oulu                  10        60          767

14.  Keränen Kaarina           Kempele             12        72          727

15.  Kytölä Kirsti                 Kempele               4        24          715

 

Joukkuetulokset

Tulos

1.    Hannula Urpo                Oulu               1177         3291  

Ahmala Pauli                                       1095  

Pöntinen Raija                                     1019

2.    Laihola Ismo                 Kuusamo         1116         3231

Alatossava Aatu                                   1063

Karjalainen Teijo                                  1052

3.    Töykkälä Hannu            Pyhäjärvi          1071         3134 

Sirviö Heikki                                        1034

Niskanen Paavo                                   1029

4.    Ilvesviita Matti              Kempele            827          2269          

Keränen Kaarina                                    727   

Kytölä Kirsti                                          715 

 

Eläkeliiton Pohjois-Pohjanmaan piiri 8.5.2018

Eläkeliiton Ylivieskan yhdistys ry

KARAOKEN PIIRINMESTARUUSKISAT:

 

NAISET 70+                          MIEHET 70+

1. Ylitalo Anja Oulunsalo       1. Päivärinta Erkki Reisjärvi

2. Patja Hilkka Kiiminki         2. Kankaristo Reijo Pulkkila

3. Kemppainen Anne Oulu     3. Immonen Pekka Ylivieska

 

NAISET 50-69                       MIEHET 50-69

1. Pitkäaho Eila Raahe                  1. Vuorinen Ilpo Pattijoki

2. Marjakangas Helena Haapajärvi 2. Svala Eero J. Kärsämäki

3 Savolainen Raija Pyhäjärvi          3. Haataja Jukka, Utajärvi

Tläkeliiton P-P Piirin rantaongintamestaruuskilpailut pidettiin Merijärvellä Männistönkloskella17.7.2018

Tulokset:

Naiset alle 70v
1. Maire Männistö Merijärvi 909g

Naiset yli 70v
1. Raija Manninen Pyhäjärvi  4030g
2. Anja Hietala Ylivieska 1309g
3. Elvi Nevala Oulainen 358g
4. Sanna Mansikkala Pyhäjärvi 280g

Miehet alle 70v
1. Sulo Heikkinen Pyhäntä 2031g
2. Paavo Nevala Oulainen 512g
3. Jaakko Männistö Merijärvi 231g
4. Matti Autiola Merijärvi 213g
5. Juha Piippo Haapavesi 208g
6. Antero Junnonaho Pulkkila 183g
7. Eljas Laukkanen Kärsämäki 176g
8. Reijo Turunen  Pyhäntä 166g
9. Sakari Lauronen Raahe 151g
10. Heikki Pyhäluoto Vihanti 129g

 

Miehet yli 70v
1. Antti hirvimäki Pyhäjärvi 1629g
2. Eero Lehtola Pyhäjärvi 1547g
3. Ilmari Makkonen Pyhäntä 1318g
4. Paavo Sallmen Oulainen 1109g
5. Seppo Karioja Kestilä 1038g
6. Erkki Manninen Pyhäjärvi 666g
7. Raimo Sahlgren Oulainen 433g
8. Tauno Rotonen Oulainen 406g
9. Olavi Ahonen Oulainen 325g
10. Pentti Sarpola Vihanti 271g
11.Eero Mustola Kärsämäki 242g
12. Juhani Lauronen Raahe 211g
13. Johan Järvenpää Haapavesi 209g
14. Erkki Männistö Oulainen 177g
15. Jorma Kääriä Oulainen 159g
16. Eino Sadinmäki Oulainen  141g 

 

Eläkeliiton P-P piirin Boccia -mestaruuskilpailut pidettiin Nivalassa 24.7.2018

Tulokset:


Naiset

1. Alavieska

2. Pyhäjärvi

3. Haapavesi 2

4. Nivala 

 

Miehet
1. Pyhäjärvi

2. Alavieska

3. Haapavesi 1

4. Haapavesi 2 

 

Eläkeliiton P-P piirin Mälkyn mestaruuskisat Pyhäjärvellä 26.7.2018

Mölkyn mestaruuskisat heitettiin Jokikylän koululla helteisessä säässä. Kisaan osallistui viidestä yhdistyksestä yhteensä 30 kilpailijaa. Naiset 9 hlöä heittivät suoraan loppukilpailuna ja miehistä

21 hlöä ratkottiin alkukilpailujen jälkeen 9 loppukilpailuun 

Tulokset:

Naiset

1. Tuulikki Matilainen Pyhäjärvi

2. Oili Röytiö Pyhäjärvi

3. Aino Nykänen Haapavesi

4. Leena manninen Pyhäjärvi

5. Rauni Vuorenmaa Haapavesi

6. Taimi Piirainen Pyhäjärvi

7. Ritva Seppälä Haapavesi

8. Aino Rautiainen Haapavesi

9. Sisko Pesonen Pyhäjärvi

 

MIehet:

1. Tauno Rotonen Pyhäjärvi

2. Ensio Tapaninaho Pyhäjärvi

3. Paavo Tikkala Oulunsalo

4. Pentti Saukko Haapavesi

5. Arvo Manninen Pyhäjärvi

6. Eero Lehtola Pyhäjärvi

7. Hannu Töykkälä Pyhäjärvi

8. Martti Muranen Kärsämäki

9. Olavi Marin Pyhäjärvi 

 

ELÄKELIITON POHJOIS-POHJANMAAN PIIRIN SUUNNISTUSMESTARUUSKILPAILUT HAAPAVEDEN KORKATISSA 2.8.2018

TULOKSET 

D55: 2.4km (1-0-0)

1.     TuulaVilminko                            Vihanti                              56.53 

D65: 2.4km (3-0-0)

1.     Maija Pelkonen                           Oulunsalo                         40.15

2.     Kaisa Yliniemi                            Ylivieska                          40,49

3.     Raili Hanhela                               Kiiminki                          48.43 

D75: 2,1km (1-0-0)

1.     Anna-Liisa Hankonen                 Rantsila                            46.56 

H60: 3.8km (4-0-0)

1.     Pauli Vilminko                            Vihanti                              33.11

2.     Mauno Taanila                             Nivala                              35.41

3.     Jarmo Helander                            Nivala                              43.42

4.     Sakari Lauronen                           Raahe                               91.15 

H65: 3.8km (4-0-0)

1.     Urho Sivonen                             Raahe                                42.29

2.     Päivö Paavola                             Haapavesi                         43.17

3.     Eero Ruokamo                           Oulu                                  46.23

4.     Kari Ahlholm                             Nivala                                57.16 

H70: 2.4km (4-0-1)

1.     Unto Virkkula                             Nivala                               24.16

2.     Kalervo Grekula                          Pyhäjoki                           25.05

3.     Alpo Pelkonen                             Oulunsalo                         47.15 

H75: 2.4km (8-0-0)

1.     Reino Kukkohovi                        Oulunsalo                          26.33

2.     Esko Takkinen                             Kiiminki                           28.09

3.     Mauno Mikkilä                            Nivala                               28.10

4.     Kalle Männikkö                           Muhos                               28.55

5.     Juhani Mäntyniemi                      Oulu                                  31.07

6.     Jorma Veijovaara                         Oulu                                  31.55

7.     Paavo Hanhela                             Kiiminki                            47.43

8.     Esko Linna                                   Nivala                                48.41 

H80: 2.4km (4-0-0)

1.     Heimo Pelkonen                          Kiiminki                             39.52

2.     Pentti Ingerttilä                            Muhos                                48.20

3.     Eero Mikkonen                            Kiiminki                             58.18

4.     Eino Niemelä                               Oulu                                   75.06

 

Eläkeliiton P-P Piirin keäpäivän kilpailut Pyhäjoella Yppärin Merimajalla 7.8.2018

JOUKKUEKILPAILUT(lajeina tikanheitto, kettinginheitto ja hevosenkengän heitto)

1. Haapavesi 731 pistettä

2. Pyhäjoki    643

3. Alavieska   641

4. Oulainen    549

5. Ruukki       532

6. Pyhäjärvi    497

7. Paavola      483

8. Kalajoki      445

 

HENKILÖKOHTAISET KILPAILUT

KETTINGIN HEITTO NAISET

1. Sisko Pesonen          75 pistettä

2. Mirja Helaakoski       70

3. Annikki Turusenaho  60

4. Sirkka Röyttä           60

5. Taimi Piirainen          60

6. Rauni Vuorenmaa

 

KETTINGIN HEITTO MIEHET

1. Pertti Alakulju          75 pistettä

2. Pertti Majala            55 

3. Sulo Nuutinen          50

4. Hannes Röytiö         45

5. Pentti Saukko          45

6. Antti Pylväs             45

 

HEVOSENKENGÄN HEITTO NAISET

1. Marjatta Takkinen    71 pistettä 

2. Oili Röytiö               63

3. Rauni Vuorenmaa    61

4. Sisko Pesonen         57

5. Marjatta Karkulahti  56

6. Kaarina Majava        54

 

HEVOSENKENGÄN HEITTO MIEHET

1. Pentti Behm         78 pistettä

2. Matti Rojola          73

3. Taavi Paavola        68

4. Paavo Kallio           67

5. Paavo Saari           6

6. Matti Lassila          59

 

TIKANHEITTO NAISET 

1. Sisko Pesonen       33 pistettä

2. Teija Ukonsaari      32 

3. Taimi Piirainen       30

4. Aulikki Yppärilä      26

5. Ritva Seppälä        23 

6. Asta Lohvansuu     21

 

TIKANHEITTO MIEHET

1.Viljo Lehtola          38

2.Tapio Karjaluoto    36

3. Pertti Alakulju      36 

4. Paavo Saari          35

5. Tapani Hautala     35

6. Paavo Kokkonen   30